MAS Bohumínsko přivede do regionu sedm milionů korun na podporu dětí i seniorů

Tisková zpráva města Bohumín – Sehnat dobrovolníka, který by ve volném čase vykonával prospěšnou aktivitu, není v dnešní hektické době nic jednoduchého. Pomocnou ruku nyní nabízí projekt Společně pro Bohumínsko. Ten do regionu dostane prostřednictvím evropských dotací až sedm milionů korun na boj proti osamělosti nejstarší generace a na zprostředkování zážitků těm nejmenším.

„Přestože v našem mikroregionů působí pravidelně desítky dobrovolníků, rádi bychom podpořili zvýšení jejich počtu a rozšířili oblast jejich činnosti, především na seniory a zdravotně postižené. Už před covidem byla osamělost nejstarší generace velkým problémem a po dlouhotrvající pandemii jsou pocity odloučení této skupiny obyvatel podle průzkumů ještě mnohonásobně vyšší. Lidé žijící sami v domácnosti odvykli společenským kontaktům. Proto chceme zajistit rozjezd dalších dobrovolnických programů v domovech pro seniory, ve zdravotnických zařízeních i v samotných domácnostech seniorů,“ uvedl Lumír Macura, předseda Místní akční skupiny (MAS) Bohumínsko. Projekt Společně pro Bohumínsko je koncipován jako tříletý a zapojí se do něj celkem šestnáct organizací.

Jeho součástí je i snaha vtáhnout seniory do dění okolo nich. MAS proto zaměstná na dohodu komunitního pracovníka v každé obci bohumínského mikroregionu. Tito lidé budou se seniory cíleně pracovat a připravovat pro ně akce. „V ideálním případě by se dříve narození mohli sami zapojovat do jednotlivých aktivit, vymýšlet je a plánovat tak, jak jim to vyhovuje a jak jim zdravotní stav dovolí. Věříme, že projekt přinese seniorům atraktivní chvíle a zajímavé zážitky,“ nastínila projektová manažerka MAS Bohumínsko Eva Růžičková.

Prospěch z dotace, kterou MAS získala z Operačního programu Zaměstnanost plus, budou mít i organizátoři příměstských táborů pro děti. Jde výhradně o spolky, které se o nejmenší starají celoročně. „Do roku 2026 budou díky finanční podpoře pořádat tábory pro děti, které navštěvují jejich kroužky. Jde například o malé dobrovolné hasiče, šachisty, vzpěrače či plavce,“ doplnila Růžičková s tím, že se tak podaří zvýšit kapacity táborů především v době, kdy rodiče musí chodit do práce, zatímco jejich děti mají prázdniny.

MAS Bohumínsko sdružuje kromě Bohumína také Dětmarovice, Dolní Lutyni, Doubravu, Petrovice u Karviné, Petřvald a Rychvald. Jde o území, kde žije přes 50 tisíc lidí. V mikroregionu působí už jedenáctým rokem a za tuto dobu zprostředkovala pro jeho rozvoj více než 130 milionů z Evropské unie.

Jana Končítková

Ilustrační foto: Ondřej Koelbl a Petr Wojnar