Tisková zpráva města Bohumín - O tři sta míst více na táborech pro děti díky evropské dotaci

BOHUMÍN – Stovky domácností v Bohumíně řeší o prázdninách problém, jak zajistit péči o děti, když oba rodiče pracují a ani prarodiče nejsou po ruce. Od letoška mohou využít rozšířenou nabídku místních spolků, které díky projektu Společně pro Bohumínsko pořádají až do roku 2026 tábory, aniž by musely složitě shánět peníze na zaplacení práce vedoucích.

„Podle průzkumu převyšuje na Bohumínsku poptávka po letních táborech jejich nabídku. Rodiče pečující o malé děti, které nemohou zůstat samy doma, přitom nemají tolik dnů dovolené, aby se o ně mohli starat celé léto. Řada z nich kvůli nedostatečné kapacitě míst musí hledat alternativní řešení a vozit je mimo náš mikroregion, především do velkých okolních měst,“ popsala dosavadní stav projektová manažerka Místní akční skupiny (MAS) Bohumínsko Veronika Šeligová.

Hlavním důvodem, proč se na Bohumínsku nepořádá více táborů, jsou finance. Místní kluby a spolky nemají prostředky na zajištění personálu. „Zaměřili jsme se proto přímo na podporu aktivit školou povinných dětí a jejich smysluplné trávení volného času v době prázdnin na tematických táborech se zaměřením na sport, umění, jezdectví či hasičský výcvik mladých. Našim cílem je navýšení kapacity táborů o 335 míst až do jara roku 2026,“ uvedla Šeligová s tím, že prostřednictvím MAS se podařilo na projekt získat dotaci z Evropské unie ve výši 2,3 milionu korun. Peníze se rozdělí mezi 15 organizátorů táborů, šest z nich je bohumínských. Jde výhradně o spolky, které se o nejmenší starají celoročně.

Příspěvek z Operačního fondu Zaměstnanost plus využije v Bohumíně šachová škola, plavecký klub, crossfit spolek, základní umělecká škola a dobrovolní hasiči z Kopytova a Vrbice. Z přespolních si na unijní finance sáhne například sportovní klub z Dětmarovic, Slavoj Rychvald či dobrovolní hasiči a informační centrum z Petrovic u Karviné. „Dotace slouží mimo jiné k zajištění animační činnosti lektorů,“ dodala Šeligová. Obdobné projekty realizovala MAS Bohumínsko už v letech 2018 až 2021.

Jana Končítková

Foto: archiv města Bohumína